Respuesta :

multiply price per pound by pounds bought:

1.19 * 3.5 = 4.165

 round to $4.17

To figure out how much she spent on jelly beans, we have to multiply how many pounds she bought (3.5) by the cost per pound (1.19)

When we do so, we get 4.16500, which we round to get $4.17.
Jackie spent $4.17 on 3.5 pounds of jellybeans. (So go with the second option.)