Which is an example of a proportional relationship?
Question 3 options:
The yogurt shop charges .30 per pound.
The yogurt shop charges .30 per pound plus $1.00 for the cup.
John ran 2 miles in 15 minutes then ran 3 miles in 20 minutes.
The car travelled 40 mph for half an hour and then travelled 60 mph for 2 hours