Read the complete problem before answering.
Tang bought 1 1/2 m of rope. Rope costs $1.30 a meter. How much did Tang spend?
A student solved the problem this way.
1 1/2 m = 1.5 m
Let n represent the amount Tang paid for rope.
n = 1.5 × $1.30
n = $1.95
Tang spent $1.95.
Use a similar strategy to solve this problem.
Jeff bought 1 1/8 yards of blue denim and 2 2/8 yards of black denim. Denim cost $4.30 a yard.
How much did Jeff spend on denim?