Respuesta :

2.25. hope this helpssssss
26. Two pizzas and four sandwiches cost $62. Four pizzas and ten sandwiches cost $140. How much does each pizza and sandwich cost?

First, set up equations
2p + 4s = 62
4 p + 10s = 140

Then, cancel out one variable by multiplication or division
-2(2p + 4s = 62) --> -4p - 8s = -124
4p + 10s = 140 --> 4p  + 10s = 140

Next, solve for the other variable
-4p - 8s = -124
4p  + 10s = 140
0p + 2s = 16
s = 8

Then, solve for the other variable by putting the found variable into either given equation.
2p + 4s = 62
2p + 4(8) = 62
2p + 32 = 62
2p = 30
p = 15

So it is $15 for a pizza and $8 for a sandwich. Hope this helps!