If you know that 4 of an item costs a certain amount, and you want to find out how much one costs, which operation will you use? A) addition B) division C) matriculation D) multiplication
Your price is X and it represents the cost of 4 of y. To calculate the price of 1 y, you need to divide X cost by 4 to get the price of one. Answer B) division