The cost of one pound of peanuts is 60% of the cost of one pound of cashews l. If one pound of cashews costs $2, what is the cost of one pound of peanuts? What is the total cost of two pounds of peanuts and one pound of cashews?

Respuesta :

The cost of one pound of peanuts is $1.20.
The total cost of two pounds of peanuts and one pound of cashews is $4.40.

Hope this helps!

Answer: a) $1.20 and b) $4.40.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Cost of 1 pound of  cashew = $2

Cost of one pound of peanuts is 60% of the cost of one pound of cashews.

So, cost of 1 pound of peanuts is given by

[tex]\dfrac{60}{100}\times 2\\\\=0.6\times 2\\\\=\$1.2[/tex]

And the total cost of 2 pounds of peanuts and one pound of cashews would be

[tex]2\times 1.2+1\times 2\\\\=2.4+2\\\\=\$4.4[/tex]

Hence, a) $1.20 and b) $4.40.