amu7
amu7
12-11-2017
Mathematics
contestada
4 sweets cost 9p.
Find the cost of 20 sweets
Respuesta :
star030616
star030616
12-11-2017
4 sweet---- 9p
20 sweet----- xp
4x=180
x=45
20 sweets cost 45 p
Answer Link
ImFailingEasyAs123
ImFailingEasyAs123
12-11-2017
45p
4 goes into 20 5 times, so 9*5= 45p
* = times
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 96+ )
Otras preguntas
Helppppppppoopoopppppp
6(4x+5)=3(x+8)+3 round to the nearest hundredth
What is the purpose of a web diagram? to list ideas into main ideas and supporting details to compare and contrast ideas to organize ideas into topic
In a bag containing 143 M&M candies, there are 52 brown, 39 orange, 20 yellow, and 17 red candies. The rest of the M&M’s in the bag are green. What perc
What is the solution to the problem rounded to the correct number of significant figures? 8.01 × 4.1 = ? A. 32.8 B. 32.84 C. 32.841 D. 33
Which of the following correctly describes the importance of the carbon cycle? to recycle oxygen-based compounds to replenish nitrogen in the atmosphere to deco
y=x^2+4x-5 what is the axis of symetry
Every store has 25% off sale on coats with the discount the price of one code is 33.50 what is the original price of the coat
In what city was steel the specialized industry
You are preparing to tile the floor of a rectangular room that is 15.5 feet by 18 feet in size. The tiles you plan to use are squares, measure 12 inches on eac