Respuesta :
Th pumpkins are being sold for $.49 per pound. If Jim spent $73.50 on pumpkins, you have to divide the amount he spent buy the cost of pumpkins per pund.
$73.50 / $.49 = 150
So Jim Ring purchased 150 pounds of pumpkin.
$73.50 / $.49 = 150
So Jim Ring purchased 150 pounds of pumpkin.
Jim Ring purchased 150 pounds of pumpkins when he spent $73.50 at the unit rate of $0.49.
What does unit rate mean?
Unit rate means the value of a single unit of any quantity.
How to solve the question?
In the question, we are informed that pumpkins at a local farm sell for $0.49 per pound and Jim Ring spent $73.50 buying the pumpkins.
We are asked the quantity of pumpkins Jim Ring bought.
The unit rate of pumpkin per pound, that is, the cost of 1 pound of pumpkin given is $0.49.
The price paid by Jim Ring given is $73.50.
Therefore, the quantity of pumpkins bought by Jim Ring can be calculated as the ratio of the total price he paid to the unit rate.
Thus, total quantity = ($73.50)($0.49 per pound) = 150 pounds.
Thus, Jim Ring purchased 150 pounds of pumpkins when he spent $73.50 at the unit rate of $0.49.
Learn more about unit rates at
https://brainly.com/question/4895463
#SPJ2