Determine the unit rate. Use mental math when you can. 6 golf balls for $15. 2 dozen tennis balls for $36. 4lb meat for $18. 24 tickets for $480.

Respuesta :

To find the unit rate, you would divide the amount of money by the about. So 2 dozen(24) / 36 = $1.50/each. 6/15 = $2.50/each. 4/18 = $4.50/each 24/480 = $20/each. Hopefully this helped!

Otras preguntas