40.21/12.5
We would do this because the problem asks for unit rate
And and we need to find out the cost for one square foot
40.21/12.5 = 3.2168
We need to round this ANSWER and round it or else it will be incorrect
The answer would round to 3.22
Therefore, the answer is $3.22 per square foot