Janice's mother gave her a ten dollar bill to buy five pounds each of bananas and apples at the grocery store. When she got there, she found that bananas were 80cents per pound an apples are were $1.40 per pound. Did Janice's mother give her enough money? If so, should she receive any change? If not, how much money does she need?

Respuesta :

5( 0.80 + 1.40 )
5( 2.00 )
$ 10.00

Yep, precisely like her mom gave her.

Answer:

Janice needs $1 more to complete the purchase

Step-by-step explanation:

$10 bill was given to Janice by her mother to purchase 5 pounds each bananas and apples. Bananas were 80 cents per pound or $0.8 (80÷100).

Total cost of 5 pounds of banana will be $4 ($0.8×5 pounds).

Apples were $1.4 per pound . Total cost of 5 pounds of apples were $7 ($1.4×5).

Total cost incurred on bananas and apples were $11 ($4+$7)

Total cost is $11 but Janice has $10, she will need $1 more (11 - 10) to complete the purchase.

Therefore, Janice will need $1 more.