A candy company sells cases of chocolate bars. The company has fixed costs of $30,000, and each case of chocolate bars costs an additional $5 to make. The company sells each case for $10. The graph of a system of linear equations representing this company’s costs and revenue for manufacturing and selling x cases of chocolate bars is shown above.
How many cases of chocolate bars will this company need to sell in order for costs and revenue to be equal?
A) 3,500
B) 6,000
C) 35,000
D) 60,000