Bananas cost $.54 per pound and grapes cost $1.28 per pound if she bought 2.6 pounds of bananas and 3.1 pounds of grapes how much did you pay for the bananas and grapes and all round to the nearest cent
step 1. $0.54 times 2.6= wat u got ( that should be the answer to the banana answer) Step 2. $1.28 times 3.1= wat u got (that shd be the answer to the grape 1.)
the second question is just mutiply 2 2/9 times 4= wat u got.