Respuesta :
$1.20 divided by 3 is 0.40. So the cost is $0.40 per peach. 0.40 multiplied by 5 equals $2.00. The Answer is 5 peaches cost $2.00.
Assuming this is from Gradpoint, your options are:
A) 1.20 / 5 = 3 / X
B) 3 / 1.20 = X / 5
C) 3 / 1.20 = 5 / X
D) 5 / 1.20 = 3 / X
Then analyzing the question ad turning words into numbers, to make things easier. Knowing instantly that 3 peaches equals $1.20, you have 3 = 1.20. Then glancing over at the 5, there's missing info. Therefore, you'd have 5 = X.
So, judging from the options, your answer would be A) 1.20 / 5 = 3 / X.