pbjgurl123 pbjgurl123 13-09-2017 Mathematics contestada David bought 4.75 pounds of chicken for $11.40. How much did he pay per pound? A. $0.42 per pound B. $2.40 per pound C. $6.65 per pound D. $54.15 per pound