Respuesta :
1/2 price of 1 gallon = 1.78 gallons
price of 1 gallon= 1.78 gallons * 2
price of 1 gallon = 3.56
It is cheaper to buy milk at store 1 than it is at store 2, this is because at store 1 it costs 3.49 per gallon whereas store 2 it is 3.56 per gallon.
Hope this helps! :)
price of 1 gallon= 1.78 gallons * 2
price of 1 gallon = 3.56
It is cheaper to buy milk at store 1 than it is at store 2, this is because at store 1 it costs 3.49 per gallon whereas store 2 it is 3.56 per gallon.
Hope this helps! :)
Store 1 has one gallon for 3.49
Store 2 has 1/2 gallon for $1.78
its easier to change the store 2 price to 1 gallon by adding the price, or by multiplying the price by 2
so store 2 has one gallon for $3.46
Store 1 = $3.49
Store 2 = $3.56
Store 1 has the better deal
Store 2 has 1/2 gallon for $1.78
its easier to change the store 2 price to 1 gallon by adding the price, or by multiplying the price by 2
so store 2 has one gallon for $3.46
Store 1 = $3.49
Store 2 = $3.56
Store 1 has the better deal