A local food processing firm uses 24,000 glass jars to produce gourmet jams and jellies per year. It costs the firm $60 each time it places an order for jars with the manufacturers. The inventory carrying cost is estimated to be $2 per jar per year. Determine the optimal order quantity and the total annual inventory cost for the firm. Provide a detailed calculation and analysis.