Answer:
3 songs cost $5.25.
Step-by-step explanation:
Let x represent the cost of 3 songs.
We are given that 4 songs cost $7, so we can set up a proportion:
4 songs / $7 = 3 songs / x
Cross multiplying, we get:
4x = 21
x = $5.25
Therefore, 3 songs cost $5.25.
If helpful, Consider giving brainliest.
AnsweringGod~