A grocery store advertises cherries on sale for $2 per pound. At a different store Millie paid $11 for 2 3/4 pounds of cherries. How much more did Millie pay per pound for cherries than if she had bought them on sale?

Respuesta :

Millie bought [tex]2 \frac{3}{4} = \frac{4*2+3}{4}= \frac{11}{4} [/tex] pounds of cherries for $11 


           11/4 pounds          cost     11 dollars

then       1 pound             cost      x dollars
---------------------------------------------------------
[tex]x= \frac{1*11}{ \frac{11}{4} }=11* \frac{4}{11}=4 [/tex]  dollars.


Millie payed $2 more per pound.