Respuesta :

gng2
Well first you multiply 4×8=32 then 36×2=72 and add your products

Answer:

Jonah received $104 from these sales.

Step-by-step explanation:

Jonah sold 4 cakes for = $8 each

and she sold 36 muffins for = $2 each.

Total amount of 4 cakes and 36 muffins = $(4×8) + $(36 × 2)

                                                                  = $32 + $72

                                                                  = $104

Jonah received $104 from these sales.