Respuesta :
4c + 3p = 10.93....multiply by 7
7c + 2p = 13.31....multiply by -4
--------------------
28c + 21p = 76.51 (result of multiplying by 7)
-28c - 8p = - 53.24 (result of multiplying by -4)
------------------add
13p = 23.27
p = 23.27/13
p = 1.79 <== cost of 1 pencil pack
1.79/10 = 0.179 rounds to 0.18 <== unit price per pencil
7c + 2p = 13.31....multiply by -4
--------------------
28c + 21p = 76.51 (result of multiplying by 7)
-28c - 8p = - 53.24 (result of multiplying by -4)
------------------add
13p = 23.27
p = 23.27/13
p = 1.79 <== cost of 1 pencil pack
1.79/10 = 0.179 rounds to 0.18 <== unit price per pencil
The unit price per pencil is 0.18.
Given that,
- The four composition notebooks and three packs of pencils are purchased and paid $10.93.
- The seven composition notebooks and two packs of pencils are purchased and paid $13.31.
- Let us assume the composition notebooks be c.
- And, the pencils be p
Now based on the above information, the following equations should be made:
4c + 3p = 10.93
Now multiply the above equation by 7
7c + 2p = 13.31
Now multiply the above equation by 4
After multiplying it, the equations are
28c + 21p = 76.51
-28c - 8p = - 53.24
13p = 23.27
p = 23.27 ÷ 13
p = 1.79
Since there are 10 pencils, so the unit price should be
= 1.79 ÷ 10
= 0.18
Therefore we can conclude that the unit price per pencil is 0.18.
Learn more: brainly.com/question/24301614