Aaliyah bought four composition notebooks and three packs of pencils from the school bookstore and paid $10.93.Laura bought seven composition notebooks and two packs of pencils and paid $13.31. If each pencil pack contains ten pencils,what is the unit price per pencil?

Respuesta :

4c + 3p = 10.93....multiply by 7
7c + 2p = 13.31....multiply by -4
--------------------
28c + 21p = 76.51 (result of multiplying by 7)
-28c - 8p = - 53.24 (result of multiplying by -4)
------------------add
13p = 23.27
p = 23.27/13
p = 1.79 <== cost of 1 pencil pack

1.79/10 = 0.179 rounds to 0.18 <== unit price per pencil

The unit price per pencil is 0.18.

Given that,

  • The four composition notebooks and three packs of pencils are purchased and paid $10.93.
  • The seven composition notebooks and two packs of pencils are purchased and paid $13.31.
  • Let us assume the composition notebooks be c.
  • And, the pencils be p

Now based on the above information, the following equations should be made:

4c + 3p = 10.93  

Now multiply the above equation by 7

7c + 2p = 13.31

Now multiply the above equation by 4

After multiplying it, the equations are

 28c + 21p = 76.51  

-28c - 8p = - 53.24

13p = 23.27

p = 23.27 ÷ 13

p = 1.79  

Since there are 10 pencils, so the unit price should be

= 1.79 ÷ 10

= 0.18

Therefore we can conclude that the unit price per pencil is 0.18.

Learn more: brainly.com/question/24301614