You want to use inline-skates. You can either rent in-line skates for $12 per day or purchase them for $60. How many times will you have to use the in-line skates in order for the cost of purchasing them to be less than the total cost of renting them?

Respuesta :

Answer: You would have to use the inline skates more than 5 times for the cost of purchasing them to be less than the total cost of renting them.

Step-by-step explanation:
Solve this problem using inequalities. Let x be the number of times the inline skates have to be used for the cost to be the same as if they were being purchased. The inequality is 12x > 60. When solving the inequality, divide both sides of the equation by 12.

12x > 60

[tex]\frac{12x}{12} > \frac{60}{12}[/tex]

x > 5

Therefore, the in-line skate must be used more than 5 times for the purchasing cost to be less than the renting cost.