Respuesta :
Answer:
$16.91
Step-by-step explanation:
Let's find how much it would cost to buy 19 oranges at the same rate:
Adrian bought 25 oranges for $22.25.
We can find the per unit rate so it can be easier for us.
22.25 : 25
Divide each side by 25.
22.25 / 25 : 25 / 25
Simplify.
0.89 : 1
The per unit rate is 0.89 cents per orange.
Let's find how much 19 oranges cost.
0.89 : 1
Multiply each side by 19.
16.91 : 19
It would cost $16.91 to by 19 oranges at the same rate.
So first, let’s write it as a ratio.
22 (oranges) : $22.25
Then write the other one as a ratio:
19 (oranges) : unknown amount
Now find the *scale factor.
* how you go from 22 to 19
In this case, you do 22/19.
Now, you do divide 22.25 by 22/19 (so you do the same thing to both numbers)
Which would be around 19.216 (rounded to 3 decimal points)
22 (oranges) : $22.25
Then write the other one as a ratio:
19 (oranges) : unknown amount
Now find the *scale factor.
* how you go from 22 to 19
In this case, you do 22/19.
Now, you do divide 22.25 by 22/19 (so you do the same thing to both numbers)
Which would be around 19.216 (rounded to 3 decimal points)