Respuesta :

Answer:

$16.91

Step-by-step explanation:

Let's find how much it would cost to buy 19 oranges at the same rate:

Adrian bought 25 oranges for $22.25.

We can find the per unit rate so it can be easier for us.

22.25 : 25

Divide each side by 25.

22.25 / 25 : 25 / 25

Simplify.

0.89 : 1

The per unit rate is 0.89 cents per orange.

Let's find how much 19 oranges cost.

0.89 : 1

Multiply each side by 19.

16.91 : 19

It would cost $16.91 to by 19 oranges at the same rate.

So first, let’s write it as a ratio.
22 (oranges) : $22.25

Then write the other one as a ratio:
19 (oranges) : unknown amount

Now find the *scale factor.
* how you go from 22 to 19

In this case, you do 22/19.

Now, you do divide 22.25 by 22/19 (so you do the same thing to both numbers)
Which would be around 19.216 (rounded to 3 decimal points)