Mrs. Marshall bought three containers of yogurt and five grapefruits for $2.79 next week she bought four yogurts and seven grapefruits for $3.81 find the cost of one yogurt and one grapefruit

Respuesta :

Answer:

1 yoghurt = $0.48 and 1 grapefruit = $0.27

Step-by-step explanation:

let y be the cost of one yoghurt and g the cost of one grapefruit, then

set up a pair of simultaneous equations and solve for y and g

3y + 5g = 2.79 → (1)

4y + 7g = 3.81 → (2)

multiplying (1) by 4 and (2) by - 3 and adding the result will eliminate y

12y + 20g = 11.16 → (3)

- 12y - 21g = - 11.43 → (4)

add (3) and (4) term by term to eliminate y

(12y - 12y) + (20g - 21g) = 11.16 - 11.43

0 - g = - 0.27

- g = - 0.27 ( multiply both sides by - 1

g = 0.27

substitute g = 0.27 into either of the 2 original equations and solve for y

substituting into (1)

3y + 5(0.27) = 2.79

3y + 1.35 = 2.79 ( subtract 1.35 from both sides )

3y = 1.44 ( divide both sides by 3 )

y = 0.48

The cost of 1 yoghurt is $0.48 and the cost of 1 grapefruit is $0.27