The school purchased baseball equipment and uniforms for a total cost of $1,836. The equipment cost $612, and the uniforms were $25.50 each. How many uniforms did the school purchase?
You have to put a equation: [tex]1836 = 612 + 25,50x[/tex]⇔[tex]1836-612=25,50x[/tex]⇔[tex]1224 = 25,50x[/tex]⇔[tex]x= \frac{1224}{25,50} [/tex]⇔[tex]x=48[/tex] The school purchased 48 uniforms.