diamond2000jorumih diamond2000jorumih 12-07-2017 Mathematics contestada Sam wants to buy 8 pencils and 6 pens, which cost a total of $8.50. He realizes he doesn't have enough cash and instead takes only 4 of each, which costs only $5. What is the price of each pen and pencil? pen, $0.75; pencil, $0.50