The grocery store sells kumquats for $3.75 a pound and Asian pears for $2.25 a pound. Write an equation in standard form for the weights of kumquats k and Asian pears p that a customer could buy with $14.

Respuesta :

Multiply the  wieghts by the cost per pound then add them . this = $14

3.75k + 2.25p = 14

Answer:

an equation in standard form is [tex]3.75k+2.25p=14[/tex]

Step-by-step explanation:

The Standard form of an equation is written as:

[tex]Ax+By = C[/tex]

here, k represents he weights of kumquats and p represents the weight of  Asian pears .

As per the statement:

The grocery store sells kumquats for $3.75 a pound

⇒[tex]3.75k[/tex]

and Asian pears for $2.25 a pound.

⇒[tex]2.25p[/tex]

We have to find the an equation in standard form

A customer could buy kumquats and Asian pears with $ 14

then;

[tex]3.75k+2.25p=14[/tex]

Therefore, an equation in standard form is [tex]3.75k+2.25p=14[/tex]