Respuesta :
Let p and r be the amount of peanuts and raisins respectively.
p+r=12, p=12-r
We are given that:
(1.9p+2.5r)/12=2.05, using p found above in this equation:
(1.9(12-r)+2.5r)/12=2.05 perform indicated multiplication on left side
(22.8-1.9r+2.5r)/12=2.05 combine like terms on left side
(22.8+0.6r)/12=2.05 multiply both sides by 12
22.8+0.6r=24.6 subtract 22.8 from both sides
0.6r=1.8 divide both sides by 0.6
r=3, and since p=12-r
p=12-3
p=9
So Mr. Bruckner will need to mix 9 pounds of peanuts with 3 pounds of raisins to make a 12 pound mixture which costs $2.05 per pound.
p+r=12, p=12-r
We are given that:
(1.9p+2.5r)/12=2.05, using p found above in this equation:
(1.9(12-r)+2.5r)/12=2.05 perform indicated multiplication on left side
(22.8-1.9r+2.5r)/12=2.05 combine like terms on left side
(22.8+0.6r)/12=2.05 multiply both sides by 12
22.8+0.6r=24.6 subtract 22.8 from both sides
0.6r=1.8 divide both sides by 0.6
r=3, and since p=12-r
p=12-3
p=9
So Mr. Bruckner will need to mix 9 pounds of peanuts with 3 pounds of raisins to make a 12 pound mixture which costs $2.05 per pound.
Answer:
Mr. Bruckner should mix 9 pounds of peanuts and 3 pounds of raisins.
Step-by-step explanation:
Let the amount of peanut to be added in mixture be x lbs.
Let the amount of raisins to be added in mixture be y lbs.
Amount of the mixture = 12 lb
x lbs + y lbs= 12 lbs
x + y = 12...(1)
Cost of peanuts = $1.90/Ib
Cost of raisins = $2.50/Ib
[tex]x\times \$1.90/Ib+y\times \$2.50/Ib=12 lb\times \$2.05/lb[/tex]
[tex]1.90x+2.50y=24.6[/tex]..(2)
Solving equation (1) and (2) we get:
x = 9 lbs
y = 3 lbs
Mr. Bruckner should mix 9 pounds of peanuts and 3 pounds of raisins.