Answer: Hence, the unit rate would be $0.5.
Step-by-step explanation:
Since we have given that
[tex]R=\$0.5d[/tex]
Here, R is the rental charges.
d is the number of days she rents the bike.
We need to find the unit rate.
So, unit rate would be
[tex]\dfrac{R}{d}=\$0.5[/tex]
Hence, the unit rate would be $0.5.