I NEED HELP FAST PLEASE Susan needs 228 ounces of fruit juice for a party. She is choosing between two brands of juice. She finds the unit rate of each brand and rounds to the nearest cent. Which statement about the unit rates is true?

(THE BRANDS)
Two Brands of Juice
Brand A
Brand B
12 ounces
8 ounces
$2.55
$1.45


ANSWERS:Brand A costs approximately $0.18 per ounce, and Brand B costs approximately $0.21 per ounce.Brand A costs approximately $0.12 per ounce, and Brand B costs approximately $0.15 per ounce.Brand A costs approximately $0.15 per ounce, and Brand B costs approximately $0.12 per ounce.Brand A costs approximately $0.21 per ounce, and Brand B costs approximately $0.18 per ounce.

Respuesta :

Brand A cost's approximately $0.21 per ounce and Brand B costs approximately $0.18 per ounce.
My Work:
Brand A: 2.55/12 = 0.2125 (approximately $0.21)
Brand B: 1.45/8 = 0.18125 (approximately $0.18)

Answer:

The statement which is true about the unit rate is:

  • Brand A costs approximately $0.21 per ounce, and Brand B costs approximately $0.18 per ounce.

Step-by-step explanation:

Unit Rate--

It the rate which is used to find how much does one quantity corresponds to the one unit of the second quantity.

Brand A:

It cost $ 2.55 for 12 ounces of juice.

This means that the cost of 1 ounces of juice will be: $ 2.55/12=$ 0.2125

Now, we know that:

 1 dollar = 100 cents

Hence, $ 0.2125 = 21.25 cents

which to the nearest cents is: 21 cents.

Brand B:

It cost $ 1.45 for 8 ounces of juice.

This means that the cost of 1 ounces of juice will be: $ 1.45/8=$ 0.18125

Now, we know that:

 1 dollar = 100 cents

Hence, $ 0.18125 = 18.125 cents

which to the nearest cents is: 18 cents.