Respuesta :
so max amount you can spend is 10
so
pricemax≥rice+beans
we see we have a variable
so either the rice or beans is the vairable
it could be
if rice is variable
rice costs 74 cents a cup and the beans needed costs 4.99
if beans is variable then
the rice needed costs 4.99 and the beans cost 74 cents a cup
depends which is variable
so
pricemax≥rice+beans
we see we have a variable
so either the rice or beans is the vairable
it could be
if rice is variable
rice costs 74 cents a cup and the beans needed costs 4.99
if beans is variable then
the rice needed costs 4.99 and the beans cost 74 cents a cup
depends which is variable
Answer: Hello there!
we know that caren cant spend more than $10 in ingredients, where the ingredients are rice and beans.
the situation given is: 10≥4.99+0.74x
So 10 is the max she can spend, she already spended 4.99 in one of the ingredients, and she want to know the number of portions, x, of the other ingredient that she can buy.
if we pass the 4.99 at the rigth side, we got:
10 - 4.99 ≥ 0.74*x
5.01 ≥ 0.73*x
now, we divide in both sides by 0.74
5.01/0.74 ≥ x
6.77 ≥ x
so Caren could buy, at max, 6 portions of the second ingredient, where i rounded down, because we need a whole number, and i cant round up because in that case she would spend more than $10.