Respuesta :
Answer:
$22.50
Step-by-step explanation:
Number of friends = 3
Admission cost per person = $8.25
So, total admission cost for 3 persons =[tex]3 \times 8.25[/tex]
=[tex]24.75[/tex]
Each friend takes 8 rides
So, total rides taken by 3 friends = [tex]8 \times 3 =24[/tex]
Cost of 1 ride = $1.50
So, Cost of 24 rides = [tex]24 \times 1.50 =36[/tex]
So, total cost for group of 3 friends in which each friend takes 8 rides = 24.75+36 =$ 60.75
If Each friend takes 3 rides
So, total rides taken by 3 friends = [tex]3 \times 3 =9[/tex]
Cost of 1 ride = $1.50
So, Cost of 9 rides = [tex]9 \times 1.50 =13.5[/tex]
So, total cost for group of 3 friends in which each friend takes 3 rides = 24.75+13.5 =$ 38.25
Difference in both the costs = $60.75 -$38.25=$22.50
Hence it will cost $22.50 more than a group of 3 friends to ride 8 rides each than to ride 3 rides each.
So, Option B $22.50 is correct.