Respuesta :
20 cupcakes will cost $49.60. You divide 44.64 by 18 and get 2.48. Multiply 2.48 by two getting 4.96. Then you add 44.64 and 4.96 together and get your answer.
First you have to get the cost of one cupcake
18/44.60=2.48
So one cupcake would cost $2.48
Next multiply the cost of one cupcake by 20
2.47 x 20=49.6
The cost of 20 cupcakes would be $49.60
18/44.60=2.48
So one cupcake would cost $2.48
Next multiply the cost of one cupcake by 20
2.47 x 20=49.6
The cost of 20 cupcakes would be $49.60