lilliemarshh lilliemarshh 13-04-2017 Mathematics contestada Josh and his friends bought vanilla wafers for $4 per packet and chocolate wafers for $1 per packet at a carnival. They spent a total of $45 to buy a total of 27 packets of wafers of the two varieties.