Summerlin company budgeted 4,000 pounds of material costing $5.00 per pound to produce 2,000 units. the company actually used 4,500 pounds that cost $5.10 per pound to produce 2,000 units. what is the direct materials price variance? $2,500 unfavorable. $450 unfavorable. $2,950 unfavorable. $2,550 unfavorable. $400 unfavorable.