Respuesta :

Cheeses Cream Cheese Cream chease costs 3.60 for 1kg robbie buys a pot of cream cheese for 90phow many grams of cream cheese does he buy? A drink and a box of popcorn together cost 90p. ... How many bags of each type of apples did he buy? ... 1 mark. £. Cream cheese costs £3.60 for 1kgRobbie buys a pot of cream cheese for ... How many grams of cream cheese does he buy?
£3.60= 1kg
90p=n
3.6/9=4
So 1kg/4=0.25kg or 250g