kylarae
contestada

A local surf shop has surfboards for rent. The shop charges a base rental fee of 10$ plus an additional 35$ per hour. If Jenny spent a total of 150$ on her surfboard rental, for how many hours did she rent the surfboard?..........(i have to write equations for this someone please help)