Respuesta :

the answer is $277.77 :) 

~hope this helps sorry for the waiting 

The division is one of the four fundamental arithmetic operations, which tells us how the numbers are combined to form a new one. The cost of 500g of bacon at a rate of $1.80 per kilogram is $0.90.

What is Division?

The division is one of the four fundamental arithmetic operations, which tells us how the numbers are combined to form a new one.

Given that the cost of a kilogram of bacon is $1.80. Now, if you need to buy 500 grams of this at the same rate, then you need to divide the rate of a kilogram by two. This is because a kilogram has 1000 grams but since we only need 500 grams, therefore, we need to multiply the cost by 2.

The cost of 500g of bacon at $1.80 = $1.80/2

                                                           = $0.90

Hence, the cost of 500g of bacon at a rate of $1.80 per kilogram is $0.90.

Learn more about Division:

https://brainly.com/question/369266

#SPJ5