Cassidy is going to the county fair with her friends but can only stay at the fair for 4 hours. The fair offers two different pricing structures. Cassidy can purchase an all-day pass with unlimited rides for $30.00 or she can pay an admission fee of $6.00 and pay $4.00 for each ride. If Cassidy rides 15 rides, how much does she save by buying the all-day pass?

Respuesta :

all day pass: 30
admission and price per ride: 4x + 6 (4x means 4 dollars per ride and 6 is the admission)
if she rides 15 then plug it in
4(15)+6
60+6=66
she would've spent 66 dollars
66 - 30 = 36
she saved 36 dollars

The amount Cassidy saves e by buying the all-day pass is $36.

The amount Cassidy saves at the fair is the difference in the price of two types of passes.

Amount Cassidy saves =  cost of the other pass - cost of the all-day pass

Cost of the all-day pass = $30

Cost of the other pass = cost of admission fee + cost of the rides

$6 + $4(15)

$6 + $60

$66

Amount saved = $66 - $30 = $36.

A similar question was solved here: https://brainly.com/question/9838019