The following coal ultimate analysis: 70% C, 6% H2, 8% 02,3.3% S, and nitrogen the balance is used in checking the performance of a certain thermal power plant A proximate analysis for the given coal shows that moisture and ash content are of 4% and 6.5%, respectively: If 25 % excess air is used in the combustion process, calculate the actual mass air/fuel ratio, the higher heating value, and the percentage of volatile matter as received.

Respuesta :

higher heating value =  31199.344  kJ/kg

Volatile matter(%) = 89.5 - fixed carbon (%)

i) mass air/fuel ratio

basis of 1 kg of coal

Species

Weight Percentage (%)

mass (g) No. of moles(mol)

Carbon C 70 0.700*1000 = 700 700/12 = 58.3333

Hydrogen H2 6 0.060*1000 = 60 60/2 = 30

Oxygen O2 8 0.080*1000 = 80 80/32 = 2.5

Sulfur S 3.3 0.033*1000 = 33 33/32 = 1.01325

Nitrogen N2 12.7 0.127*1000 = 127 127/28 = 4.5358

Species reaction oxygen required(mol)

Carbon C C+02 + CO  58.3333*1 = 58.3333

Hydrogen H2 H2 +502 + 2H20  30*0.5 = 15

Sulfur S S + O2 + SO ,  1.01325*1 = 1.1325

Total oxygen required = 58.3333 + 15 + 1.1325 = 74.4658 mol

Oxygen available = 2.5 mol

Theoretical oxygen required =74.4658 - 2.5 = 71.9658 mol

Percentage excess air = 25%

Percentage \, excess\, air=\frac{O_{2}\, supplied-O_{2}\, theoretial}{O_{2}\, theoretial} \times 100

25 = O2 supplied – 71.9658 71.9658 x 100

O_{2}\, supplied = 89.9573 \, mol

air supplied = \frac{O_{2}\, supplied}{0.21} = \frac{89.9573}{0.21}=428.3681\, mol

molecular mass of air = 29 g/mol

mass of air supplied = 428.3681*29 = 12422.67 g = 12.42kg

the mass ratio of air to fuel = 12.42/1 = 12.42

(ii)  The higher heating value(HHV)

HHV(kJ/kg) = 33823\, \, \textbf{C} +144249\, \left (\boldsymbol{\textbf{} H}-\frac{\textbf{O}}{8} \right )+9418\, \, \textbf{S}

where C, H, O, S are the mass fractions of elements from the ultimate analysis

HHV(kJ/kg) = 33823 \times 0.70 +144249 \left (0.06-\frac{0.08}{8} \right )+9418 \times 0.033

KJ HHV(kJ/kg) = 31199.344 kg

higher heating value =  31199.344  kJ/kg

(iii) Percentage of volatile matter

Fixed carbon (%) + Volatile matter (%) = 100 - moisture (%) - ash (%)

Fixed carbon (%) + Volatile matter (%) =  100  - 4 - 6.5  =  89.5

Volatile matter(%) = 89.5 - fixed carbon (%)

here Fixed carbon % is not given. So more information is needed to find Volatile matter (%). so we are not able to find the volatile matter %.

To learn more about the heating value and volatile matter the link is given below:

https://brainly.com/question/13039778?

#SPJ4