Respuesta :

1. (2 1/3) / (2/5) =
    (7/3) / (2/5) =
     7/3 * 5/2 =
      35/6 =
      5 5/6...so the maximum that can be made is 5 full batches.
====================================
2. $ 24 bucks for 2 pair.....24/2 = $ 12 bucks per pair
        ur table :     
                       socks      cost
                          1            12
                          2             24
                          3             36
                          4             48
                          5             60
                          6             72

6 pair would cost $ 72
for $ 60 bucks, 5 pair could be purchased
=========================
3. 5.04 / 2.8 = $ 1.80 per lb
=========================
4. (8 1/2) / (5/6) =
     (17/2) / (5/6) =
     17/2 * 6/5 =
     102/10 = 10 1/5.....so maximum number would be 10
==========================
5. greatest possible length is 4 inches
==========================
1. (2/3 * 2) / (1/4) =
    (4/3) / (1/4) =
    4/3 * 4/1 =
    16/3 = 5 1/3.....5 full sections
===========================
2. 3 ft = 1 yd......so 21 ft = 21/3 = 7 yds
===========================
3. 27.50 / 5 = 5.50 per ticket
==========================
cant see # 4
==========================
5. find the lowest common multiply of 16 and 12...
multiples of 16 : 16,32,48
multiples of 12 : 12,24,36,48
he will change both (at the same time) in 48 weeks
2. it would be $1.80