1. (2 1/3) / (2/5) =
(7/3) / (2/5) =
7/3 * 5/2 =
35/6 =
5 5/6...so the maximum that can be made is 5 full batches.
====================================
2. $ 24 bucks for 2 pair.....24/2 = $ 12 bucks per pair
ur table :
socks cost
1 12
2 24
3 36
4 48
5 60
6 72
6 pair would cost $ 72
for $ 60 bucks, 5 pair could be purchased
=========================
3. 5.04 / 2.8 = $ 1.80 per lb
=========================
4. (8 1/2) / (5/6) =
(17/2) / (5/6) =
17/2 * 6/5 =
102/10 = 10 1/5.....so maximum number would be 10
==========================
5. greatest possible length is 4 inches
==========================
1. (2/3 * 2) / (1/4) =
(4/3) / (1/4) =
4/3 * 4/1 =
16/3 = 5 1/3.....5 full sections
===========================
2. 3 ft = 1 yd......so 21 ft = 21/3 = 7 yds
===========================
3. 27.50 / 5 = 5.50 per ticket
==========================
cant see # 4
==========================
5. find the lowest common multiply of 16 and 12...
multiples of 16 : 16,32,48
multiples of 12 : 12,24,36,48
he will change both (at the same time) in 48 weeks