a company had beginning inventory of 12 units at a cost of $24 each on march 1. on march 2, it purchased 12 units at $42 each. on march 6 it purchased 7 units at $29 each. on march 8, it sold 28 units for $72 each. using the fifo perpetual inventory method, what was the cost of the 28 units sold?

Respuesta :

The calculation of cost by using Perpetual FIFO inventory method is $908.

Perpetual FIFO inventory method can be defined as a cost flow tracking system under which the first unit of inventory acquired is presumed to be the first unit consumed or sold. Perpetual FIFO inventory method can be determine by using the cost of your oldest inventory and multiply that cost by the amount of inventory sold. In the other side, to calculate LIFO (Last-in, First-Out) determine the cost of your most recent inventory and multiply it by the amount of inventory sold.

The calculation of cost by using Perpetual FIFO inventory method is:

The cost = (12.$24) + (12.$42) + (4*$29) = $908

Learn more about Perpetual FIFO inventory method here https://brainly.com/question/15291595

#SPJ4