The change of production unit is -125 as the production decreased from 3500 units to 3375 units.
Total cost = variable cost + fixed cost
While:
Variable cost = number of units x cost per unit.
The given parameters:
number of units (November) = 3500 donuts
fixed cost = $1850
total cost (November) = $8850
Hence,
November variable cost = total cost - fixed cost
= $8850 - $1850
= $7000
3500 x cost per unit donut = $7000
Cost per unit donut = $7000 / 3500 = $2
In December:
Total cost = $8600
December variable cost = total cost - fixed cost
= $8600 - $1850
= $6750
number of units x $2 = $6750
number of units = 6750 / 2 = 3375 donuts
Hence, the change of production is 3375 - 3500 = -125
Learn more about product cost here:
https://brainly.com/question/24309427
#SPJ4