the cost of electricity varies widely throughout the united states; $0.120/kwh is a typical value. at this unit price, calculate the cost of the following.(a) leaving a 40.0-w porch light on for 2 weeks while you are on vacation.$ 1.61 correct: your answer is correct.(b) making a piece of dark toast in 3.00 min with a 940-w toaster. (give your answer to at least three decimal places.)0.00564 incorrect: your answer is incorrect. ¢(c) drying a load of clothes in 40.0 min in a 5,000 w dryer. (give your answer to at least one decimal place.)

Respuesta :

The cost for the porch light is $1.6123, The cost for making the dark toast is $0.00588, The cost for drying the cloths will be $0.392.

  • Power: A resource or method for obtaining energy

a) Power = 40w = 0.04kw

   Time for which it is used = 2 weeks = 24 × 14 = 336 h.

   Energy = power × time.

   Energy = 0.04 × 336 = 13.44 kwh.

   Therefore the total cost is:

   0.12 × 13.44 = $1.6132.

b) Power = 940w = 940/1000= 0.94kw

   Time the toaster is used for = 3 minutes = 3/60 = 0.05 h

   Energy = power × time

   Energy = 0.94 × 0.05

   Energy = 0.047kwh

   Therefore the total cost is:

   0.047 × 0.12 = $0.00564

c) Power = 5000w = 5000/1000= 5.0 kw.

   Time = 40 minutes = 40/ 60 = 0.67 hrs

  Energy = power × time

   Energy = 5.0 × 0.67

   Energy = 3.35 kwh

   Therefore the total cost is:

   3.35 × 0.12 = $ 0.402

Learn more about Energy, here

https://brainly.com/question/16182853

#SPJ4