Malia has $10 to spend at the fall carnival. She decides to order an ice cream cone for herself and one for her sister.

a. If the cost of each ice cream cone is $2.35, how much will she spend on the ice cream cones? Write an equation and solve.


b. How much change will Malia receive? Write an equation and solve.