Respuesta :

So, if there is a store selling candy for $6 for 12 bags, you would set up fractions like this: 6/12 = x/110. Then you would cross multiply, so the 6 and the 110 which equals 660 and would divide that by 12 to get $55.

The cost that is needed for 110 bags is $220.

Given that,

  • A store is selling candy for $6 for 12 bags.
  • We need to find out the cost for 110 bags.

Based on the above information, the calculation is as follows:

[tex]= 12 \div \$6 \times 110[/tex]

= $220

Therefore we can conclude that the cost that is needed for 110 bags is $220.

Learn more: brainly.com/question/20824673