contestada

Maggie spent $4.00 on cheese and fruit at the farmer’s market. She bought 1/2 pounds of apples, 1/4 pounds of pears, and 1.25 pounds of bananas. If fruit cost $0.80 per pound how much did Maggie spend on cheese?

Respuesta :

Maggie spend $ 0.6 on cheese .

  • Cost is the monetary value that  a business spends to produce something.
  • Cost represents the amount of money spent to produce or create goods or services.

It is given that Maggie bought 1/2 pounds of apples, 1/4 pounds of pears, and 1.25 pounds of bananas.

Total pounds of fruits will be = weigh of apples + weigh of pears + weigh of bananas

[tex]=\frac{1}{2} +\frac{1}{4} +1.25\\\\=0.5+0.25+1.25\\\\=4.25 \ pounds[/tex]

If fruit cost $0.80 per pound then ,

Cost of fruit is given by = (Total pounds of fruit ) × Cost per pound

                                         [tex]=4.25\times0.80\\=\$ 3.4[/tex]

Maggie spent total amount of $4.00 on cheese and fruit .

Amount on cheese spent = Total amount spent - Amount spent on cheese

[tex]=4.00-3.4\\=\$0.6[/tex]

                                       

Learn more about cost here :

https://brainly.com/question/7803695

#SPJ9