I need help with this...

If Donny bought 10 hats for $150, how much money does 1 hat cost?
Is it:

$10
$15
$25
$20

please answer this for me but please don't ignore this.​

Respuesta :

1 hat costs $15 because 150 divided by 10 equals 15 And you could double check that answer by multiplying 15 times 10 which will give you 150, so 1 hat costs $15
15 because 150 divided by 10 is 15