The unit rate is $26.98
Unit rate can be described as the price of a single item. From the question, we are required to find the unit rate of 1 penguin
The unit rate can be calculated as follows
7 penguins = 188.88
1 Penguin= x
Cross multiply both sides
7x= 188.88
x= 188.88/7
x= 26.98
Hence the unit rate is $26.98
Read more on unit rate here
https://brainly.com/question/19065476?referrer=searchResults
#SPJ1.