masonbartolo2363 masonbartolo2363 13-09-2022 Mathematics contestada You go the grocery store and buy 7 bags of gummy bears and 3 chocolate bars. your total was $22. next time you go, you buy 3 bags of gummy bears and 1 chocolate bar for a total of $8. what is the cost of each bag of gummy bears?